rks
06 بهمن 1401 - 18:37

حمایت لهستان از تصمیم آلمان برای ارسال تانک به اوکراین

نخست وزیر لهستان تصمیم آلمان برای ارسال تانک به اوکراین را «به جا» دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، «ماتئوش موراویچکی» نخست وزیر لهستان امروز پنجشنبه در جریان دیدار با «یانتس لنارچیچ» عضو کمیسیون مدیریت بحران اتحادیه اروپا در روستای کوموروو در شرق این کشور، با استقبال از موافقت آلمان با ارسال تانک‌ های لئوپارد به کی یف در مواضعی آتش افروزانه ادعا کرد که هدف از ساخت تانک‌ تنها استفاده در رژه‌ های نظامی نیست.

نخست وزیر لهستان در این دیدار ضمن تاکید بر اهمیت مسیرهای بشردوستانه برای انتقال کمک‌ ها به اوکراین، اظهار داشت: حتی قبل از شروع جنگ، با همه نخست وزیران و رؤسای جمهور ملاقات و سعی کردم آنها را از خطر جنگ قریب الوقوع آگاه کنم. حمله روسیه به اوکراین حمله به امنیت و ثبات اروپا به شمار می‌ رود!

وی با ادعای حمایت لهستان در نخستین روزهای درگیری در اوکراین، اضافه کرد: تصمیم دولت آلمان برای ارسال تانک به اوکراین بسیار به‌جا است. هدف از ساخت تانک‌ ها تنها استفاده از آنها در رژه‌ های نظامی نیست، بلکه کمک به کسانی که در دفاع از آزادی و حاکمیت مبارزه می‌ کنند، است!

اولاف شولز صدراعظم آلمان روز گذشته از تصمیم این کشور برای ارسال چند دستگاه تانک‌ لئوپارد ۲ به اوکراین خبر داد.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا هم اعلام کرد که ۳۱ تانک آبرامز به اوکراین تحویل داده خواهد شد. همچنین برخی از کشورهای اروپایی نیز از ارسال تانک‌های لئوپارد ۲ به این کشور خبر داده بودند.

رییس جمهور آمریکا دیروز چهارشنبه در سخنانی اعلام کرد: ما با متحدان خود برای اطمینان از اینکه اوکراینی ها در بهترین موقعیت برای مقابله با حمله طولانی مدت روسیه هستند، همکاری کرده ایم. کمک ها با همکاری های سایر کشورها همراه خواهد بود. اقدامات غرب در ارتباط با اوکراین تهدیدی برای روسیه نیست! مسکو تلاش کرد ما را از متحدانمان جدا کند، اما شکست خورد. نیروهای اوکراینی برای آزادسازی اراضی خود تلاش می کنند و بنابراین توانایی های عملیاتی آنها در برابر روس ها باید بهبود یابد. تانک های آبرامز بهترین تانک های جهان هستند. قطعات یدکی آن ها را هم در اختیار اوکراینی ها قرار خواهیم داد. آموزش استفاده از آن ها هم به زودی آغاز خواهد شد تا آنها را به میدان نبرد برسانیم. تانک های آبرامز پیچیده هستند و به آموزش و نگهداری زیادی نیاز دارند و این کار در اوکراین انجام نخواهد شد. وزارت دفاع برای تحویل سوخت و تجهیزات مورد نیاز کی یف برای استفاده و نگهداری تانک ها تلاش خواهد کرد. کشورهای دیگر هم خودروهای زرهی در اختیار اوکراین قرار خواهند داد که در هفته‌ ها و ماه‌ های آینده در نبردها استفاده خواهند شد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 999859